Soleko I-Fresh Comfort (10 ml) Silmätipat
OMINAISUUDET JA KÄYTTÖTARKOITUS
Säilöntäaineettomat I-Fresh Comfort -silmätipat ovat kosteuttava ja virkistävä liuos, joka on suunniteltu lievittämään ja helpottamaan kuivien silmien oireita, joita voivat aiheuttaa ympäristötekijät kuten aurinko, tuuli, ilmastointi tai pitkäaikainen piilolinssien käyttö.
I-Fresh Comfort sisältää hyaluronihappoa sekä tasapainoisen yhdistelmän nestemäisiä uutteita aloesta, taikinamarjasta (Hamamelis), ruiskaunokista (Centaurea cyanus), kamomillasta ja silmäruohosta (Euphrasia). Hyaluronihappo on molekyyli, jolla on voimakkaita hygroskooppisia ja viskoelastisia ominaisuuksia. Se vakauttaa kyynelkalvon ja vähentää silmän limakalvojen kuivumista.
Patentoitu, itsesäilyvä annostelujärjestelmä estää kontaminaation avaamisen jälkeen, takaa tarkan annostelun ilman jäännöstippoja ja mahdollistaa optimaalisen annostelukontrollin.
KÄYTTÖOHJEET:
- Pese, huuhtele ja kuivaa kädet huolellisesti.
- Ravista pulloa ennen käyttöä.
- Tiputa yksi tai kaksi tippaa silmään tarpeen mukaan ja räpäytä 2–3 kertaa.
- Jos tunnet lievää epämukavuutta piilolinssien käytön aikana, tiputa 1 tai 2 tippaa ja räpäytä useita kertoja.
- Jos epämukavuus jatkuu, poista piilolinssi ja ota yhteyttä silmäterveyden asiantuntijaan perusteellista tutkimusta varten.
VAROTOIMET:
- Älä käytä tuotetta, jos suljin on rikki tai jos pullo on vahingoittunut.
- Sulje pullo tiiviisti käytön jälkeen.
- Käytä 90 päivän kuluessa ensimmäisestä avaamisesta. Älä käytä tuotetta viimeisen käyttöpäivän jälkeen.
- Noudata silmäterveyden asiantuntijasi suosituksia.
- Vain ulkoiseen silmäkäyttöön.
- Kysy lääkäriltä, jos käytät samanaikaisesti muita lääkkeitä.
- Säilytä 5 ºC – 30 ºC lämpötilassa.
VAROITUKSET:
- Pullon nokan ei tule koskettaa silmää käytön aikana.
- Säilytä lasten ulottumattomissa.
- EI SAA NIELLÄ.
VASTA-AIHEET:
Älä käytä tuotetta, jos olet allerginen tai yliherkkä jollekin ainesosalle.
AINEOSAT:
Aloe 0,8 %, Hamamelis 0,2 %, Ruiskaunokki (Centaurea cyanus) 0,2 %, Kamomilla 0,2 %, Silmäruoho (Euphrasia) 0,2 %, Hyaluronihappo 0,15 %, Polyvinyylialkoholi 0,05 %, Natriumkloridi, Dinatriumfosfaatti, Mononatriumfosfaatti, Puhdistettu vesi.
Valmistaja:
SOLEKO S.P.A. – Via Ravano snc, 03037 – Pontecorbo (FR) – ITALIA
CE0123
STERIL A